Достапни линкови

logo-print

Втор круг локални избори во Украина


Во Украина денеска се одржува вториот круг од локалните избори. Според изборните власти, излезноста на гласањето досега е 34 проценти. Прелиминарните резултати покажуваат дека Витали Кличко ќе биде реизбран за градоначалник на главниот град Киев.

Гласањето по првиот круг покажа оти владата на претседателот Петро Порошенко ќе ја задржи доминантната позиција во западниот и централниот дел на земјата. Но, во северниот и источниот дел гласовите се во корист на опозицискиот блок, кој беше формиран од некои припадници на партијата на поранешниот проруски претседател Виктор Јанукович.

XS
SM
MD
LG