Достапни линкови

logo-print

Земјотрес предизвикал мало цунами во Јапонија


Земјотрес со јачина од 7 степени го погодил југозапдниот дел на Јапонија, предизвикувајќи мало цунами. Јапонската метеролошка агенција (ЈМА) соопшти дека било забележано цунами од 30 самтиметри на северниот остров Наканошима. Засега нема информации за штети и за повредени. Земјотресот се случил на длабочина од околу 10 километри. Геолошкиот институт на САД соопшти дека земјотресот бил на околу 159 километри југозападно од градот Макуразаки.

XS
SM
MD
LG