Достапни линкови

logo-print

ИД одговорна за нападот во Ирак


Исламската држава ја презема одговорноста за нападот на погреб на провладин борец во југозападниот дел на ирачкиот главен град Багдад во кој загинаа најмалку 18 луѓе. Во нападот беа повредени и 41 лице. Од Исламската држава соопштија дека нивен борец кој носел самоубиствен елек го детонирал експлозивот на погребот. Според милитантите, целта на нападот биле припадници на шиитската милитија кои се борат против Исалмската држава во северниот и западниот дел на Ирак.

XS
SM
MD
LG