Достапни линкови

logo-print

Курдските сили ја преземаа контролата врз Синџар


Курдските Пешмерга борци

Курдските Пешмерга борци

Курдските Пешмерга борци успеале да стигнат до центарот на градот Синџар во северен Ирак по офанзивата која ја започнаа пред три дена против милитантите на Исламската држава. Поддржани од американските воздушни напади курдските сили наишле на мал отпор од милитантите, бидејќи тие се повлекле од градот.

Вчера курдските сили ја преземаа контролата и врз стратешкиот автопат за милитантите во околината на градот. Автопатот кој поминува низ Синџар е клучен за милитантите бидејќи ги поврзува со нивното засолниште во Рака и со сирискиот град Мосул, кој исто така е под контрола на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG