Достапни линкови

logo-print

ИД се закани дека наскоро ќе ја нападне Русија


Милитантната организација Исламска држава со видео снимка се закани дека наскоро ќе изведе напади во Русија како одговор на руското бомбардирање во Сирија. Официјална Москва соопшти дека видеото го истражуваат руските разузнавачки служби. Се проценува дека околу 7 илјади луѓе од поранешните советски републики се борат на страната на милитантите на Исламската држава што ја зголеми загриженоста од терористички напади во Русија.

XS
SM
MD
LG