Достапни линкови

logo-print

ИД ја презеде одговорноста за нападот во Бејрут


Милитантите на Исламската држава ја презедоа одговорноста за вчерашниот двоен самоубиствен напад во кој во јужен Бејрут загинаа над 40 луѓе, а околу 200 биле ранети. Досега не е потврдена автентичноста на соопштението на оваа екстремистичка организација. Либанската полиција соопшти дека нападите пред влезот на еден трговски центар ги извеле две лица со експлозив на појасите. Јужниот дел на Бејрут е упориште на либанската екстремистичка шиитска организација Хезболах која во Сирија се бори на страната на силите на режимот на претседателот Башар ал Асад.

XS
SM
MD
LG