Достапни линкови

logo-print

Украина го призна геноцидот врз кримските Татари


Украинскиот парламент одобри резолуција со која се наведува дека масовната депортација на кримските Татари во 1944 година е окарактеризирана како геноцид. Според резолуцијата, 18 мај ќе биде денот кога ќе се одбележува сеќавањето на жртвите. Активисти вршеа притисок врз украинските власти во изминатите години да признаат дека депортацијата на кримските Татари била геноцид.

Советскиот диктатор Јозеф Сталин нареди да бидат депортирани кримските Татари на 18 мај во 1994 година, бидејќи тие наводно соработувале со нацистите за време на Втората Светска Војна. Околу 180 илјади кримски Татари беа депортирани во Централна Азија или Сибир.

XS
SM
MD
LG