Достапни линкови

logo-print

Турската полиција упадна во опозицискиот весник Заман


Турската полиција во редакцијата на весникот Заман

Турската полиција во редакцијата на весникот Заман

Турската полиција доцна синоќа упаднала во просториите на главниот опозициски весник „Заман“. Од весникот соопштија дека претресот претставува „закана за слободата на медиумите“. Весникот е близок со свештеникот Фетулах Гулен кој се смета за непријател на претседателот Реџеп Таип Ердоган. Минатиот месец таква операција беше извршена и во опозициска телевизија. Адвокатите на „Заман“ соопштија дека операцијата е незаконска и срамна, и се случува во момент кога целиот свет е свртен кон Турција поради претстојниот самит.

XS
SM
MD
LG