Достапни линкови

logo-print

Офанзива на ирачките сили против ИД во Синџар


Ирачките курдски сили поддржани од американската воздушна кампања започнаа офанзива против милитантите на Исламската држава за преземање на контролата врз стратешкиот град Синџар. Милитантите го освоија градот во август минатата година и ги принудија припадниците на малцинството Јизиди да побараат засолниште во околните планини. Синџар се наоѓа покрај клучниот пат кој води до сириските засолништа на милитантите и до градот Мосул во северен Ирак, кој исто така е под контрола на Исламската држава.

XS
SM
MD
LG