Достапни линкови

logo-print

Блокиран процесот за независност на Каталонија


Уставниот суд на Шпанија ја суспендира резолуцијата на каталонскиот парламент за покренување процес за отцепување на тој регион од Шпанија. Ова одлука синоќа беше донесена од судот во Мадрид, а владата во Барселона веднаш најави дека нема да ја почитува и ќе продолжи да работи на отцепување.

XS
SM
MD
LG