Достапни линкови

Казахстан ја проширува соработката со ЕУ


Казахстанскиот премиер Карим Масимов

Казахстанскиот премиер Карим Масимов

Казахстанскиот премиер Карим Масимов изјави денеска дека нов договор за проширено партнерство меѓу неговата земја и ЕУ ќе биде потпишан во наредниот месец. Говорејќи на форумот за економски развој во Евроазија, тој порача дека Казахстан сака подлабоки односи со ЕУ. Според него, Астана и Брисел дискутирале за Спогодбата за партнерство и соработка во изминатите 5 години. ЕУ пак сака да ја зајакне соработката со Казахстан, бидејќи земјата ја има најјаката економија во Централна Азија и е клучен партнер на Русија во Евроазиската економска унија.

XS
SM
MD
LG