Достапни линкови

logo-print

Во наредните три дена само итни случаи на Дигестивна хирургија


Лекарскиот колегиум на Универзитетска клиника за дигестивна хирургија во Скопје денеска соопштија дека се згрозени од обидот за убиство на нивниот колега и од реакциите на јавноста. Тие нагласија дека читаат за се посилни повици за линч на лекарите и ширење на лажни информации. Тие најостро го осудуваат говорот на омраза во јавноста искажан преку социјалните мрежи, односно пишаните и електронските медиуми. Според лекарите, се деградираат професионалци кои со љубов и пожртвуваност ја работат својата хумана професија.

Како израз на револт и разочараност, како што наведуваат едногласно донеле одлука дека денеска, утре и задутре нема да се оперираат елективни случаи и да се вршат елективни амбулантски прегледи. Оттаму, посочуваат дека итните случаи соодветно ќе бидат згрижувани.

XS
SM
MD
LG