Достапни линкови

logo-print

Косово останува ангажирано во дијалогот со Србија


Косовските власти соопштија денеска дека остануваат ангажирани во дијалогот за нормализација на односите со Србија и спроведувањето на постигнатите договори во тој процес. Според властите, одлуката на Уставниот суд за суспензија на договорот за Заедницата на Српски Општини е од привремен карактер. Договорот од Брисел, како што наведуваат властите, предвидува разгледување на Заедницата на Српски Општини од страна на Уставниот суд за да се обезбеди усогласување со Уставот на Косово.

XS
SM
MD
LG