Достапни линкови

logo-print

Неизвесно учество на Иран на мировните преговори за Сирија


Иранскиот заменик министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан

Иранскиот заменик министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан

Иранскиот заменик министер за надворешни работи Хосеин Амир Абдолахиан изјави денеска дека неговата земја се уште не донела одлука дали ќе земе учество на разговорите во Виена на 14 ноември за конфликтот во Сирија. Според него, тоа зависи од одговорот на Вашингтон околу унилатерланите акции преземени од некои страни кои присуствуваат на разговорите и кои не се консултирале со останатите. Русија и Иран се против притисокот на Западот и Саудиска Арабија, сирискиот претседател Башар ал Асад да се повлече од функцијата.

XS
SM
MD
LG