Достапни линкови

logo-print

Конгресот на САД го усвои законот за одбрана


Американскиот Конгрес го усвои законот за одбрана со кој, меѓу другото, се одобруваат 50 милиони долари за смртоносно оружје за Украина и и се дава мандат на Белата куќа да одговори доколку Русија ги крши клучните договори за контрола на оружјето. Одбранбените трошоци на Соединетите држави, според овој закон, изнесуваат 607 милијарди долари.

XS
SM
MD
LG