Достапни линкови

logo-print

Сириската армија освоила база на милитантите на ИД


Сириските војници успеале да се пробијат до изолираната база во северната провинција Алепо која била под опсада на милитантите на Исламската држава уште во декември 2012 година. Ова, како што јавуваат новинските агенции, била најголема победа на сириската армија откако Русија почна да изведува воздушни напади во поддршка на претседателот Башар ал Асад кон крајот на септември. Сириските војници исто така била поддржани од ирански сили и од борци на либански Хезболах.

XS
SM
MD
LG