Достапни линкови

logo-print

Турција за создавање безбедносна зона во Сирија


Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави денеска дека сојузниците на неговата земја во борбата против Исламска држава се доближуваат до идејата за создавање безбедносна зона во Сирија.

Според него, забележан е позитивен развој по прашањето за забранета зона за летови и извршување на воздушни операции. Турција, како што наведе, нема да толерира зголемување на бројот на курдски борци западно од реката Еуфрат.

XS
SM
MD
LG