Достапни линкови

logo-print

Блокиран планот на Обама против депортирање мигранти


Барак Обама

Барак Обама

Американски Апелациски суд го блокира планот на претседателот Барак Обама за заштита на околу 5 милиони недокументирани мигранти на кои им се заканува депортација. Со тоа овој план по се изгледа не ќе може да биде спроведен до крајот на мандатот на Обама во Белата куќа. Републиканците го критикуваа овој план како претеран кога Обама го објави пред една година. Против овој закон е поведена судска постапка во дваесет и шест американски држави.

XS
SM
MD
LG