Достапни линкови

logo-print

Генерален штрајк на двата најголеми синдиката во Грција


Двата најголеми синдиката во Грција повикаа на 12 ноември на генерален штрајк поради промените што се подготвуваат во пензиско осигурителниот систем и поради мерките за зголемување на даноците и намалување на пензиите. Тие мерки се дел од условите за добивање трета по ред финансиска помош од 86 милијарди евра, објавуваат грчки медиуми. Најавено е дека ќе штрајкуваат лекарите, фармацевтите и вработените во градскиот транспорт, а нема да се одвива и бродскиот сообраќај. Во протестите ќе се приклучи и грчката Федерација на новинари.

XS
SM
MD
LG