Достапни линкови

logo-print

Најавена нова рунда преговори за Сирија


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери ќе отпатува за Виена на нова рунда преговори за конфликтот во Сирија планирана за 14 овој месец. Стејт департментот соопшти дека станува збор за продолжување на дијалогот за крај на граѓанската војна во Сирија меѓу претставници на 17 земји, како и на Обединетите нации и Европската унија. Не е предвидено на овие преговори да учествуваат претставници на сириската опозиција и на режимот на претседателот Башар ал Асад. Првата рунда се одржа на 30 минатиот месец. По Виена Кери заминува за Тунис пред да му се придружи на американскиот претседател Обама на самитот на Групата 20 на 15 ноември во Турција.

XS
SM
MD
LG