Достапни линкови

logo-print

Денеска извештајот на ЕУ за земјите кандидати


Еврокомесарот Јоханес Хан

Еврокомесарот Јоханес Хан

Еврокомесарот Јоханес Хан денеска пред Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент ќе го претстави извештајот за напредокот на земјите аспирантки за членство во Европската унија. Според неофицијални информации препораката за Македонија ќе биде условена со спроведување на договорот од Пржино за надминување на политичката криза во земјата. Најавено е дека шефот на делегацијата на Европската унија во Скопје Аиво Орав денеска попладне овој извештај ќе му го предаде на македонскиот претседател Ѓорге Иванов. Освен за Македонија денеска ќе бидат објавени и извештаите за Србија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Албанија, Турција и Косово.

XS
SM
MD
LG