Достапни линкови

logo-print

Собранието го изгласа договореното од Пржино


Собранието вечерва пред полноќ ги донесе пакетот закони договорени во Пржино. Пратениците по итна постапка ги изгласаа законот за основање Анкетна комисија за скандалот со прислушувањето, измените и дополнувањата во Изборниот законик, измените и дополнувања за Законот за кривична постапка, законот за заштита на приватноста, познат како закон за „бомбите“, законот за заштита на укажувачи и законот за влада.

Најжестока дебата се водеше за Изборниот законик во делот на гласањето за дијаспората. За дел од законите воопшто немаше пријавени пратеници за дискусија.

XS
SM
MD
LG