Достапни линкови

logo-print

Авганистанскиот претседател го осуди обезглавувањето


Авганистанскиот претседател Ашраф Гани

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани го осуди обезглавувањето на седум припадници на шиитското малцинстви во покраината Забул. Неговиот кабинет соопшти дека Гани бил длабоко жали за жртвите. Локалните власти ја обвинија Исламската држава за обезглавувањето на четворица мажи, две жени и едно дете. Жртвите биле припадници на малцинството Хазара и потекнувале од реонот Архандаб, кој се граничи со Пакистан.

XS
SM
MD
LG