Достапни линкови

logo-print

Собранието ја почна седницата за законите од Договорот од Пржино


Собранието на Македонија ја започна седницата на чиј дневен ред се пакетот закони, кои произлегуваат од Договорот од Пржино, а усогласени меѓу четирите политички партии - ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА. Овие закони ќе бидат разгледани по скратена постапка, а за нив ќе биде гласано во пакет.

По утврдувањето на дневниот ред, за законите треба да се изјаснат матичните собраниски комисии.

Претседателот на Парламентот, Трајко Вељановски, на почетокот на седницата најави дека денешната работа на парламентот, доколку има потреба, ќе биде продолжена додека не биде усвоен овој пакет закони.

Станува збор за измените и дополнување во изборниот закон, измени во Кривичниот закон,Законот за укажувачи, Анкетна комисија за скандалот со прислушувањето, Закон за заштита на приватноста, Закон за измени во законот за Влада.

XS
SM
MD
LG