Достапни линкови

logo-print

Русија го финализира договорот со Иран


Сергеј Чемезов

Сергеј Чемезов

Русија го финализирала договорот со Иран за испорака на напреден ракетен одбранбен систем .Шефот на руската државна компанија која ќе го испорача системот, Сергеј Чемезов изјави дека договорот со Иран стапил на сила. Русија во 2010 година го замрзна договорот поради санкциите кои ги преземаа ОН против Иран. Рускиот претседател Владимир Путин ја укина забраната откако Иран постигна договор со светските сили за нуклеарната програма на земјата.

XS
SM
MD
LG