Достапни линкови

logo-print

Косово не стана членка на УНЕСКО


Косово не успеа да стане членка на УНЕСКО на денешното гласање на организацијата на генералната конфернција во Париз. 92 земји гласаа за, а 50 против приемот на Косово во УНЕСКО. На Косово му беа потребни уште три гласа за да обезбеди членство.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пред гласањето изјави дека членството на Косово би значело политизација на активностите на УНЕСКО. Србија бараше одложување на расправата за приемот на Косово со цел тоа прашање да се решава низ дијалогот што Белград и Приштина го водат во Брисел.

XS
SM
MD
LG