Достапни линкови

logo-print

Генералната конференција на УНЕСКО за Косово


На Генералната конференција на УНЕСКО во Париз денеска ќе биде разгледан приемот на Косово во таа организација. По препораката на Извршниот совет на УНЕСКО Косово да биде примено во членство, Србија бараше одложување на расправата за приемот на Косово со цел тоа прашање да се решава низ дијалогот што Белград и Приштина го водат во Брисел. Амбасадорот на Србија во УНЕСКО Дарко Танасковиќ изјави дека постоеле шанси оваа расправа да се одложи за две години.

XS
SM
MD
LG