Достапни линкови

logo-print

Бројот на жртвите од пожарот во Букурешт порасна на 43


Утринава починаа уште двајца од повредените во пожарот во ноќниот клуб во Романија, со што бројот на жртвите во трагедијата достигна 43 лица. Министерството за здравство информира дека во моментов во различни болници се наоѓаат 103 настрадани во пожарот, а состојбата на 44 од нив е критична.

Романските медицински служби побараа помош од своите колеги во странство и неколкумина од настраданите веднаш беа испратени на лекување во Холандија и Австрија.

Пожарот избувна на 30 октомври во центарот на романската престолнина за време на пиротехничко шоу во ноќниот клуб „Колектив“. Првите елементи од истрагата покажаа мноштво пропусти во безбедносните правила.

Тројцата сопственици на дискотеката беа обвинети за убиство од небрежност и од вторникот се наоѓаат во притвор. Градоначалникот на реонот во кој се наоѓа клубот, исто така, вечера беше уапсен.

Трагедијата предизвика невидени протести во Романија против политичката елита, која се доживува како корумпирана и се смета за одговорна за пожарот. Под притисок на овие протести премиерот Виктор Понта во средата поднесе оставка.

Синоќа околу 3.000 Романци повторно излегоа на улиците на Букурешт до барањето за длабоки промени во романското општество.

XS
SM
MD
LG