Достапни линкови

logo-print

Бројот на жртви во пожарот во Букурешт достигна 35 луѓе


Уште три лица починаа денеска од повредите добиени во пожарот во ноќен клуб во Букурешт минатата недела, со што бројот на жртви достигна 35 лица.

Околу 100 лица кои беа повредени во пожарот, што избувна на 30 октомври во ноќниот клуб „Колектив“ за време на пиротехнички спектакл, се уште се во болница. Поголем број лица беа повредени при обид панично да излезат од клубот од неговиот единствен излез.

Доцна синоќа неколку илјади демонстранти се собраа во Букурешт на четвртиот ден по ред протести во знак на протест против лошото владеење и корупцијата во земјата.

XS
SM
MD
LG