Достапни линкови

logo-print

Египет ги критикува странските партнери


Египет ги критикуваше своите странски партнери за игнорирање на повиците посериозно да се справат со тероризам, по извештаите кои сугерираат дека исламистички милитанти може да стојат зад уривањето на рускиот патнички авион на Синајскиот Полуостров пред една недела.

Министерот за надворешни работи на Египет Саме Шукри вели дека странските разузнавачи сугерираат дека трагедијата е предизвикана од бомба, но не ги споделиле тие сугестии со египетските безбедносни агенции.

Истрагата за причините за уривањето на авион на 31 октомври е во тек. Во авионска несреќа загинаа сите 224 лица во авионот, најголем број од нив беа Руси. Огранок на Организацијата Исламска држава презеде одговорноста за несреќата.

XS
SM
MD
LG