Достапни линкови

logo-print

Лавров во Германија на разговори за источна Украина


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во Берлин каде ќе се сретне со неговите колеги од Германија, Франција и Украина со кои ќе разговара за конфликтот во источна Украина. Во борбите меѓу украинските сили и проруските бунтовници загинаа повеќе од 7900 луѓе.

Примирјето од септември се почитува, со мали прекршувања, а беше извршена и размена на затвореници. Германското министерство за надворешни работи соопшти дека на средбата меѓудругото ќе стане збор и за повлекувањето на тешко оружје од источна Украина.

XS
SM
MD
LG