Достапни линкови

Иванов го поздрави договорот на партиите


Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов

Претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов денеска ја поздрави искажаната волја на лидерите на политичките партии и постигнатата согласност, во насока на имплементирање на Договорот од 2 јуни и Протоколот од 15 јули.

Во интерес на граѓаните, како што соопштија од неговиот кабинет, Иванов повикува договорените решенија да бидат доследно спроведени, и што е можно поскоро сите политички актери целосно да се посветат на европската и евроатлантската агенда на Македонија, како нивна врвна стратегиска цел. Според Иванов, резултатот од разговорите на лидерските средби е уште еден доказ дека дијалогот е единствениот начин преку кој можат да се надминат сите предизвици и сите отворени прашања.

XS
SM
MD
LG