Достапни линкови

logo-print

Лукашенко инаугуриран за претседател на Белорусија


Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко

Белорускиот претседател Александар Лукашенко по петти пат беше инаугуриран на функцијата по изборите во земјата кои од западните набљудувачи беа оценети како неслободни и нефер. Лукашенко на церемонијата во Палатата на независноста во Минск изјави дека се колне оти ќе му служи на народот и ќе ги почитува човековите права и слободи, како и тоа дека ќе го заштитува Уставот и искрено ќе ги исполнува неговите обврски.

По настанот тој ја поздрави одлуката на САД и ЕУ да ги повлечат санкциите врз земјата. Лукашенко е на власт 21 година, а на изборите освои 83,5 проценти од гласовите.

XS
SM
MD
LG