Достапни линкови

logo-print

ОН бараат Ирак да ја намали смртната казна


Комитетот за човекови права на ОН го повика Ирак да ја намали употребата на смртна казна, како и злоупотребата, тортурата и силувањата во затворите во земјата. Комитетот објави голем број на случаи во кои се практикувала смртната казна и начин на нејзината примена во Ирак. Според комитетот, Ирак ја спроведува казната врз основа на признанија изнудени преку тортура. Од крајот на 2013, како што наведуваат од комитетот, биле егзекутирани 240 луѓе во Ирак, а 1700 затвореници се осудени на смрт.

XS
SM
MD
LG