Достапни линкови

logo-print

ПКК го прекинува примирјето во Турција


Протести против Курдската работничка партија во Турција

Протести против Курдската работничка партија во Турција

Курдската работничка партија соопшти денеска дека го прекинува едностраното примирје во Турција. Според партијата, причината за таквата одлука се постојаните воени напади од страна на власта. Примирјето Курдската работничка партија го објави на 10 октомври.

Ердоган по победата на неговата Партија на правдата и развојот на парламентарните избори во земјата изјави дека нема да сопре борбата против курдската партија.

XS
SM
MD
LG