Достапни линкови

logo-print

САД ќе ги вооружуваат сириските бунтовници


Американската војска ќе им обезбеди дополнително оружје на сириските опозициски сили кои се борат против милитантите на Исламската држава откако тие во минатата недела освоија големи територии. Полковник Стив Ворен, портпарол на коалицијата предводена од Соединетите држави против ИД, изјави дека Демократските сили на Сирија успеале да освојат 255 квадратни километри од милитантите околу едно село во близина на ирачката граница. Тој додаде дека операцијата била поддржувана од американски воздушни напади и оти притоа биле убиени осумдесет милитанти.

XS
SM
MD
LG