Достапни линкови

logo-print

Русија повика на договор за сириските опозициски групи


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров повика да се постигне договор за тоа кои сириски опозициски групи треба да бидат поканети на мировните преговори под покровителство на ОН. Тој по средбата со претставникот за Сирија на ОН, Стефан де Мистура во Москва инсистираше и дека опозицијата треба да воспостави делегација која ќе ги одржи преговорите со Дамаск. Мистура изјави дека е важно да се работи на формирање на инклузивна влада во Дамаск.

На 30 октомври во Виена, дипломати од 17 земји се согласија да побараат од ОН да посредуваат во постигнувањето мировен договор меѓу власта и опозицијата во Сирија со кој ќе се отвори патот за нов Устав и нови избори.

XS
SM
MD
LG