Достапни линкови

logo-print

Странски војници во украинската армија


Украинскиот претседател Петро Порошенко потпиша закон со кој се дозволува странски војници да служат во украинските вооружени сили. Во соопштението од кабинетот на Порошенко се наведува дека ваквиот потег ќе ја зголеми борбената способност на украинската војска против проруските сепаратисти во источна Украина и оти бројот на странски војници би бил над илјада.

XS
SM
MD
LG