Достапни линкови

logo-print

Напад на ИД во курдскиот дел на Ирак


Милитанти на Исламската држава извршиле редок напад во северниот курдски регион на Ирак при што накратко ја имале контролата во близина на неколку нафтени полиња. Според курдските безбедносни сили, нападот најпрвин бил извршен со бомбаши самоубијци во клучните контролни пунктови по што милитантите влегле во Дибис, место на околу 40 километри од Ирбил. Курдските сили повторно ја презеле контролата откако убиле еден од милитантите, додека преостанатите извршиле самоубиство со активирање на експлозив.

XS
SM
MD
LG