Достапни линкови

logo-print

Кери се сретна со Назарбаев во Астана


Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во рамки на неговата посета на Централна Азија се сретна и со казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев во Астана. Кабинетот на Назарбаев соопшти дека на разговорите, кои биле зад затворени врати станало збор за билатерланите економски врски.

Кери претходно ги посети и Киргистан и Узбекистан, а вчера во Самаркард се сретна со неговите колеги од Централна Азија. Во заедничко коминике тие соопштија дека целта на шесте земји е да ја зголемат соработката и да се борат против тероризмот. Кери ќе ги посети и Туркменистан и Таџикистан.

XS
SM
MD
LG