Достапни линкови

logo-print

На изборите во Азербејџан победи владејачката партија


Илхам Алиев

Илхам Алиев

Владејачката партија во Азербејџан освои големо мнозинство на парламентарните избори кои ги бојкотираше опозицијата. Партијата на претседателот Илхам Алиев кој е на власт 12 години освои најмалку 69 од 125 места во парламентот. Од доаѓањето на власт на Алиев во 2003 година ниту едни избори меѓународните посматрачи не ги оцениле за демократски. Пред вчерашните избори опозицијата и невладините организации ја обвинија владата дека уапсила многумина опозициски активисти и оти им го ограничила правото на партиите да водат изборна кампања. Во Азербејџан право на глас имаат скоро шест милиони жители.

XS
SM
MD
LG