Достапни линкови

logo-print

Кери на турнеја низ Централна Азија


Американскиот државен секретар Џон Кери денеска пристигна во Киргистан каде што ја започна турнејата низ петте поранешни советски републики во Централна Азија. Во текот на следните четири дена покрај Киргистан ќе ги посети Узбекистан, Казахстан и Таџикистан, Туркменистан.Во Кигистан Кери ќе се сретне со претседателот Алмазбек Атамбаев со кого ќе разговара за економската криза и за нивниот страв дека со повлекувањето на американските сили од Авганистан ќе заврши интересот на Вашингтон во регионот.

XS
SM
MD
LG