Достапни линкови

logo-print

Милитанти поврзани со ИД одговорни за уривањето на рускиот авион


Милитантна група од Египет поврзана со организацијата Исламска држава ја презеде одговорноста за уривањето на рускиот авион утринава. Утринава во централниот дел на Синајскиот полуостров се урна авион на руската компанија „ Когалиамавиа“ кој превезувал 200 руски туристи.

Авионот се урнал веднаш по полетувањето од Шарм ел Шеик на летот кон Санкт Петерсбург. Поголемиот број од патниците се руски државјани кои биле на одмор во Шарм ел Шеик.

XS
SM
MD
LG