Достапни линкови

logo-print

Русија против кредити од ММФ за Украина


Рускиот министер за финансии Антон Силуанов изрази загриженост поради можната промена на правилата на Меѓународниот монетарен фонд со кое се овозможува да и се позајмува пари на Украина, иако Киев се уште не го исплатил долгот кон Русија. Тој изјави дека Русија не сака Украина да биде оставена без финансиска поддршка, но оти се сомнева во избрзаноста на промената на правилата на ММФ. Тој додава дека се загрижени дека промените во политиките на Фондот се поттикнати од политизираното прашање за преструктуирањето на украинскиот долг.

ММФ соопшти дека ја разгледува можноста за олеснување на долгогодишното правило против позајмување на ризичните земји за да го одржи во живот пакетот за помош на Украина од 17,5 милијарди долари.

XS
SM
MD
LG