Достапни линкови

logo-print

Напредок во разговорите за Сирија


Шефот на француската дипломатија Лорент Фабиус

Шефот на француската дипломатија Лорент Фабиус

Шефот на француската дипломатија Лорент Фабиус изјави дека меѓународните министри за надворешни работи повторно ќе се сретнат за две недели на нова рунда разговори за решавање на кризата во Сирија. Тој по денешната средба на дипломати од 17 земји во Виена информираше дека тие дискутирале за сите прашања, дури и најтешките со цел да најдат политичко решение за конфликтот во Сирија. Според него, има точки на несогласување, но бил остварен доволен напредок за да се сретнат повторно во истиот состав.

Американскиот државен секретар Џон Кери изјави дека се согласиле да не се согласат со неговиот руски и ирански колега за иднината на режимот на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Германскиот министер за надворешни работи Франк Валтер Штајнмаер потврди дека повторно ќе се сретнат, и најверојатно пак во Виена.

XS
SM
MD
LG