Достапни линкови

Ѓукановиќ-Целта на протестите беше промена на власта


Антивладините протсти во Црна Гора

Антивладините протсти во Црна Гора

Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ изјави денеска дека протестите на Демократскиот фронт имале цел која имплицирала насилство и промена на власта на начин спротивен на Уставот на земјата. Тој во Парламентот наведе и дека протестите биле недемократски, насилни и агресивни. Според него, нема опасност оти последните случувања ќе го загрозат патот на државата кон НАТО. Тој порача и дека Владата е подготвена по поканата за членство во НАТО да распише парламентарни избори.

XS
SM
MD
LG