Достапни линкови

logo-print

Буџетот на Јанева помина на собраниска комисија


Специјалната обвинителка Катица Јанева

Специјалната обвинителка Катица Јанева

Буџетот за Специјалното обвинителство помина на денешната седница на Собраниската комисија за финансирање и буџет. Со Предлог-одлуката, како што појасни вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, се реалоцираат средства од буџетот за Специјалното јавно обвинителство. Согласно финансискиот план, Специјалното обвинителство ќе добие околу милион евра кои се наменети за негово непречено работење и автономно функционирање. Ставрески изјави дека очекува одлуката на комисијата да биде потврдена од Собранието.

XS
SM
MD
LG