Достапни линкови

logo-print

Грузија со истрага за прислушувани разговори на Сакашвили


Михаил Сакашвили

Михаил Сакашвили

Грузиската безбедносна служба соопшти дека ги разгледува прислушуваните разговори на поранешниот претседател Михаил Сакашвили кои протекоа во јавноста како дел од истрагата за наводниот заговор за соборување на владата. Според соопштението, во истрагата се вклучени наводните разговори на Сакашвили со директорот на телевизијата Рустави два, Ника Гварамија и еден од лидерите на опозициската партија Обединето национално движење, Гига Бокерија.

Два телефонски разговори вчера беа објавени на кои Сакашвили зборува за одбрана на Рустави два преку подигнување барикади. Тој повикува и на спроведување на револуција со физичка конфронтација со неистомислениците.

XS
SM
MD
LG