Достапни линкови

logo-print

САД со нов буџет за наредните две години


 Џон Бенер

Џон Бенер

Американскиот Сенат го изгласа договорот за две годишен буџет со што се избегнува можноста за евентуални проблеми при финансирањето на владата. Претходно овој договор беше усвоен од Претставничкиот дом и сега треба да го потпише претседателот Барак Обама. Со новиот договор се зголемува буџетската потрошувачка за 80 милијарди долари. Договорот беше постигнат во двенеделните преговори меѓу Белата куќа и тогашниот спикер на Претставничкиот дом, републиканецот Џон Бенер. Тој се повлече од функцијата откако вчера на негово место беше избран републиканецот Пол Рајан.

XS
SM
MD
LG