Достапни линкови

logo-print

ЕУ ги суспендира санкциите против Белорусија


ЕУ денеска соопшти дека била донесена одлука за суспендирање на повеќето санкции против Белорусија во наредните четири месеци. Според соопштението, одлуката била донесена како одговор на одлободувањето на политичките затворени во Белорусија на 22 август и во контекст на подобрување на односите меѓу ЕУ и земјата.

Амбасадорите на ЕУ, се очекува да ги суспендираат замрзнатите имоти и забраната за виза на 170 лица од црната листа и да ги отстранат рестриктивните мерки против 14 компании.

XS
SM
MD
LG